Haylou RS4 Max Overview
Haylou RS4 Max Price in Bangladesh
Haylou RS4 Max Price in Bangladesh
| Brand | Haylou |
| Model | RS4 Max |
| Device Type | Smart Watch |
| Release Date | 15 October 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v6.0 |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 1.91 inches |
| Resolution | 320x380 px |
| Height | 48.3 mm |
| Width | 39 mm |
| Thickness | 11.4 mm |
| Weight | 61.3 grams |
| Colors | Midnight Blue, Silver |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 270 mAh |
| Quick Charging | 2pin magnetic Cable |
| Placement | Non-removable |
| StandBy Time | 5 to 7days |
| Bluetooth | v5.3 |
| Made By | China |
| Features | Heart rate sensor, motion sensor, blood oxygen sensor |
| Name | Haylou RS4 Max |
| Official Price | BDT. 3,850 |
| Release Date | 15-Oct-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |