Haylou RS3 Overview
Haylou RS3 Price in Bangladesh
Haylou RS3 Price in Bangladesh
| Brand | Haylou |
| Model | RS3 |
| Device Type | Smart Watch |
| Release Date | 26 March 2022 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v6.0 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 1.2 inches |
| Resolution | 390x390 pix |
| Height | 50.5 mm |
| Width | 43.4 mm |
| Thickness | 12.5 mm |
| Weight | 46 grams |
| Colors | Black |
| Waterproof | 5ATM water resistant |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 230 mAh |
| Quick Charging | 2pin magnetic Cable |
| Placement | Non-removable |
| StandBy Time | 5 to 7days |
| Internal Storage | 512 MB |
| RAM | 256 MB |
| Bluetooth | v5.0 |
| Made By | China |
| Features | Low-power dynamic optical heart rate sensor, acceleration sensor, Sony GPS |
| Name | Haylou RS3 |
| Official Price | BDT. 4,299 |
| Release Date | 26-Mar-2022 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 256MB + ROM: 512MB |