COLMI i28 Ultra Overview
COLMI i28 Ultra Price in Bangladesh
COLMI i28 Ultra Price in Bangladesh
| Brand | COLMI |
| Model | i28 Ultra |
| Device Type | Smart Watch |
| Release Date | 10 October 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4 |
| Chipset | JL7013A6S |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 1.43 inches |
| Resolution | 466x466 pix |
| Touch Screen | Full screen touch |
| Height | 43.5 mm |
| Width | 43.5 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Build | Watch: Zinc Alloy+ABS+PC, Watchband: Silicone strap |
| Colors | Black, Gold, Grey, Black Magnetic, Silver Magnetic, Gold Magnetic |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP68 |
| Text Message | Text Message |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 260 mAh |
| Quick Charging | 2pin magnetic Cable |
| StandBy Time | 5 to 7days |
| Internal Storage | 256 MB |
| RAM | 640 KB |
| Bluetooth | v5.3 |
| Made By | China |
| Features | User Interface, Telephone, Contact, Call records, Voice assistant, Step data, Workout*, Workout records, Heart rate, Sleep, Blood oxygen, Messages, Weather, Physiological cycle, Music, Breath training, Stopwatch, Timer, Alarm clock, Collection code, Busin |
| Name | COLMI i28 Ultra |
| Official Price | BDT. 3,490 |
| Release Date | 10-Oct-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 640KB + ROM: 256MB |