boAt Wave Hype Overview
boAt Wave Hype Price in Bangladesh
boAt Wave Hype Price in Bangladesh
| Brand | boAt |
| Model | Wave Hype |
| Device Type | Smart Watch |
| Release Date | 15 December 2023 |
| Status | Available |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.85 inches (10.8 cm) |
| Resolution | 240x280 pix |
| Pixel Density | 199 ppi |
| Height | 44 mm |
| Width | 36 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Colors | Black, Beige, Gray, Purple, and Rose Pink |
| Waterproof | Water resistant |
| IP Rating | IP67 |
| Incoming Call | Incoming Call |
| Alarm | Alarm |
| Calendar Reminder | Calendar Reminder |
| Timer | Timer |
| Weather | Weather |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 220 mAh |
| Wireless Charging | Wireless |
| Placement | Non-removable |
| Battery Backup | Up to 7 Days |
| Bluetooth | v5.3 |
| Made By | China |
| Features | Bluetooth calling, built-in dial pad, microphone, and speaker |
| Name | boAt Wave Hype |
| Unofficial Price | BDT. 2,290 |
| Release Date | 15-Dec-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |