Walton Primo Walpad 7 Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo Walpad 7 |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 20 November 2013 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | MediaTek MT6589 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | PowerVR SGX 544MP |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 7.0 inches (17.78 cm) |
| Resolution | 1280x800 px |
| Pixel Density | 216 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Design
| Height | 189 mm |
| Width | 115.5 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 350 grams |
| Colors | Black |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Image Resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | Mini-SIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
More
| Made By | Bangladesh |
| Features | Proximity sensor |