Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2024) Full Specifications
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Tab S6 Lite (2024) |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 13 March 2024 |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v14 |
| User Interface | One UI 6.1 |
| Chipset | Exynos 1280 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz & 4x2.0 GHz) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 5 nm |
| GPU | Mali-G68 |
Display
| Display Type | TFT LCD |
| Screen Size | 10.4 inches (26.42 cm) |
| Resolution | 1200x2000 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Pixel Density | 224 ppi |
| Screen to Body Ratio | 81.6% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Punch-hole |
Design
| Height | 244.5 mm |
| Width | 154.3 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Weight | 465/467 grams |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Colors | Gray, Mint, Rose Gold |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7040 mAh |
| Quick Charging | 15W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Memory
| Internal Storage | 128 GB |
| RAM | 4 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Face Unlock | Yes |
More
| Made By | South Korea |
| Features | Accelerometer, Gyroscope |