Realme Pad Mini Full Specifications
General
| Brand | Realme |
| Model | Pad Mini |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 10 August 2022 |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v11 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 8.7 inches (22.1 cm) |
| Resolution | 800x1340 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Pixel Density | 179 ppi |
| Screen to Body Ratio | 81.5% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Design
| Height | 211.8 mm |
| Width | 124.5 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 372 grams |
| Colors | Blue, Grey |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP f/2.0, Wide Angle (76° field-of-view), Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Face detection |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6400 mAh |
| Quick Charging | 18W wired |
| Reverse Charging | 5W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| RAM | 3 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | Nano-SIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Face Unlock | Yes |
More
| Made By | Korea |
| Features | Accelerometer, Gyroscope |