OnePlus Pad 3 (16GB+512GB) Overview
OnePlus Pad 3 (16GB+512GB) Price in Bangladesh
OnePlus Pad 3 (16GB+512GB) Price in Bangladesh
| Brand | OnePlus |
| Model | Pad 3 (16GB+512GB) |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 19 June 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 13.2 inches (33.53 cm) |
| Resolution | 2400x3392 px (UHD (4k)) |
| Pixel Density | 315 ppi |
| Screen to Body Ratio | 87.3% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 900 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Height | 289.61 mm |
| Width | 209.66 mm |
| Thickness | 5.97 mm |
| Weight | 675 grams |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Colors | Storm Blue |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Camera Features | Auto Flash, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 12140 mAh |
| Quick Charging | 80W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.2 |
| Internal Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 16 GB |
| Network | N/A |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Document Reader | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Name | OnePlus Pad 3 (16GB+512GB) |
| Official Price | BDT. 78,999 |
| Release Date | 19-Jul-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 16GB + ROM: 512GB |