Motorola Moto Pad (2026) Overview
Motorola Moto Pad (2026) Price in Bangladesh
Motorola Moto Pad (2026) Price in Bangladesh
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Pad (2026) |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | Exp. 07 April 2026 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 11.0 inches |
| Resolution | 1600x2560 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Pixel Density | 274 ppi |
| Screen to Body Ratio | 82.9% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Notch | Yes |
| Height | 254.6 mm |
| Width | 166.2 mm |
| Thickness | 7 mm |
| Weight | 480 grams |
| Colors | Pantone Bronze Green |
| Waterproof | Splashproof |
| Ruggedness | Dust proof |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Wide Angle, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7040 mAh |
| Quick Charging | 20W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos (4 speakers) |
| Video | 720p@30fps |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Made By | USA |
| Features | Accelerometer, proximity |
| Name | Motorola Moto Pad (2026) |
| Release Date | 07-Apr-2026 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |