Honor Pad X8b Overview
Honor Pad X8b Price in Bangladesh
Honor Pad X8b Price in Bangladesh
| Brand | Honor |
| Model | Pad X8b |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 25 March 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Adreno 610 |
| Display Type | TFT LCD |
| Screen Size | 11.0 inches |
| Resolution | 1200x1920 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Pixel Density | 207 ppi |
| Screen to Body Ratio | 80.3% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Notch | Yes |
| Height | 256.9 mm |
| Width | 168.5 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 496 grams |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Colors | Space Gray |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.0 |
| Camera Features | Auto Focus, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 10100 mAh |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer |
| Name | Honor Pad X8b |
| Official Price | BDT. 22,999 |
| Release Date | 25-Mar-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 128GB |