Asus Memo Pad ME172V Full Specifications
General
| Brand | Asus |
| Model | Memo Pad ME172V |
| Device Type | Tablet |
| Release Date | 10 January 2013 |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | VIA WM8950 |
| CPU | 1 GHz Processor |
| GPU | Mali-400 |
Display
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 7.0 inches (17.78 cm) |
| Resolution | 600x1024 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 170 ppi |
| Screen to Body Ratio | 59.0% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Design
| Height | 196.2 mm |
| Width | 119.2 mm |
| Thickness | 11.2 mm |
| Weight | 370 grams |
| Colors | Sugar White, Titanium Gray, Cherry Pink |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1 MP Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4270 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h (multimedia) |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | Mini-SIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 720p@30fps |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
More
| Made By | China |
| Features | Accelerometer |