Based on the info, the Xiaomi Redmi A7 Pro has been launched in Bangladesh on 4 April 2026 with good features at a budget-friendly price segment. This phone comes with a massive 6000mAh battery which will give long-lasting performance while gaming, multitasking and common use in your life. They have designed the phone for low-class customers so that they can afford it for their needs.
In the phone, Xiaomi has provided an immersive 6.9-inch display with a 120Hz refresh rate and good brightness that will be able to deliver smooth and clear visuals while gaming, watching videos and movies. Due to the immersive display, it will show you visuals with great detail. At this low price, they used many good features in the phone. Know about the phone's full specification and official price in Bangladesh.
Highlights
- Xiaomi Redmi A7 Pro has massive 6000mAh battery
- It has a 120Hz refresh rate & 6.9" Immersive display
- The phone features a UNISOC T7250 processor
Xiaomi Redmi A7 Pro Price in Bangladesh
| Model | Price in Bangladesh (Official) |
| Xiaomi Redmi A7 Pro (4GB+64GB) | BDT 14,999 Taka |
Xiaomi Redmi A7 Pro Update Price in Bangladesh
According to the info, the Xiaomi Redmi A7 Pro has been launched in Bangladesh on 4 April 2026 with good features at a budget-friendly price segment. It comes with 4GB RAM and 64GB Storage at the official price of BDT 14,999. It offers Black, Mist Blue, Palm Green and Sunset Orange colors. At this moment, the phone is available in the official market in Bangladesh.
Xiaomi Redmi A7 Pro Specification
| Name | Xiaomi Redmi A7 Pro |
| Release date | 04 April 2026 |
| Processor | Unisoc T7250 |
| Operating System | Android 16 |
| Primary Cameras | 13 MP, f/2.2, Wide Angle |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, Wide Angle |
| Display | 6.9 inches (17.53 cm) |
| RAM | 4 GB |
| ROM | 64 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Others | Accelerometer, gyro, proximity |
Xiaomi Redmi A7 Pro Phone Full Specification
The Xiaomi Redmi A7 Pro phone is powered by an immersive 6.9-inch IPS display with (720x1600 pixels) resolution, 120Hz refresh rate and 800 nits brightness that will deliver you smooth visuals with great details. Explore the high-quality videos with this immersive, bright display. This screen is protected by Gorilla Glass. They used a side-mounted fingerprint sensor.

This phone has a massive 6000mAh battery that will give you long-term service while gaming, multitasking and common use in your daily tasks. It supports a 15W Fast Charging adapter for quick charging. It has a good Unisoc T7250 based on Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) that will provide good performance in your day-to-day tasks. They used high-quality Android 16 based on HyperOS 3.
Redmi A7 Pro comes with a 13MP+0.08 MP main camera for photos and videos in the back of the phone. This camera will capture up to (1920x1080 pixels) resolution videos. They used an 8 MP front camera in the phone. They built the phone with a slim and stylish design. It has some AI features like AI Sky and AI feature on the camera that will make your workflow better.
Source: Click Here