Vivo has brought good news for photography lovers. After the wait, Vivo has announced the launch of its new V series model in the Indian market. The new model Vivo V60 will be launched in India on August 12, 2025 at 12PM IST. There are rumors that the phone may be launched in Bangladesh after India, but the company has not confirmed the matter yet.The main attraction of this phone is its camera, which features an impressive triple camera system co-engineered by ZEISS. ZEISS makes the V60 one of the photography-focused phones.
Unlike its predecessor V50, which featured a dual-camera setup, the Vivo V60 is again a triple-camera device, adding a dedicated telephoto lens to improve portrait photography and an ultrawide option. Vivo has revealed the design and specifications of their new model before the launch. Let's find out Vivo V60 Price in Bangladesh and Specifications.
Highlights
- The Vivo V60 has a main 50MP Sony IMX920 camera with OIS.
- ZEISS engineers co-developed advanced night mode algorithms.
- The phone offers a 6.67" 3D curved AMOLED display.
Vivo V60 Price in Bangladesh & India
| Variant | Expected Price in Bangladesh | Expected price in India |
| Vivo V60 (12GB +256GB) | BDT 50,000 | Rs 40,000 |
Vivo V60 Update Price in Bangladesh & India
According to leaked, the price of the Vivo V60 phone is not yet known, but some leaks suggest that the phone will cost around Rs 40,000 in India. The phone will be available unofficially in Bangladesh, which is estimated to cost BDT 50,000. The V60 is expected to have 8GB RAM and 256GB storage. The phone will be available in 3 colors: Mist Grey, Moonlit Blue, and Auspicious Gold.
Vivo V60 Specification
| Name | Vivo V60 |
| Release date | Not announced yet |
| Processor | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 |
| Operating System | Android 15 |
| Cameras Primary | 50 MP, f/1.9, Wide Angle, |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, Wide Angle, |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Memory RAM | 8 GB |
| ROM | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G,5G. |
| Others | Accelerometer, Proximity Sensor, compass. |
Vivo V60 Phone Full Specification
According to source, Vivo is preparing to launch its much-anticipated Vivo V60 5G, and the camera is being touted as one of the key features of the phone, co-engineered with ZEISS. The V60 is a significant step in mobile photography in the V-series of the brand with a triple lens.
The rear camera is led by a 50MP Sony IMX766 main camera with Optical Image Stabilization (OIS) that should provide good low-light image quality and less jittery video. This is accompanied by a 50MP Sony IMX882 periscope telephoto, which is another significant addition to the V50, with 3x optical zoom and a maximum of 100x digital zoom to take long-distance shots with clarity. The third camera is a 50MP ultrawide camera that offers versatility in every shot.
The V60 also implements ZEISS Multifocal Portrait, which allows shooting at 23mm, 35mm, 50mm, 85mm, and 100mm simulated focal lengths that are handy when doing cinematic portraits and wedding-style photography.
The front facing camera also has a significant upgrade with a 50MP sensor having a wide field of view and optimised selfie features.
It has a 6.67-inch flat 3D AMOLED screen with a 120Hz refresh rate, 1.5K resolution. It runs on the new Snapdragon 7 Gen 4 chipset which is a significant improvement on the CPU and GPU performance of its predecessor. The phone has up to 12GB of RAM and 256GB of storage, as well as Android 15 -based OriginOS, with Google Gemini AI.
The V60 is powered by a 6,500mAh battery that can be charged using 90W fast charging, meaning there is a long time between charges. It is also IP68/IP69 water and dust resistant, has dual stereo speakers, and an in-display fingerprint sensor. The available colors are Auspicious Gold, Mist grey and Moonlit blue.
Source: Click here