itel has announced the launch of its new device, the Itel A100, in Bangladesh. itel has already revealed some specifications of the phone on its website. However, the company has not revealed the launch date of the phone.
From online leaks, it is known that the itel A100 will be launched in the first half of September. The phone will offer features like a 6.75" display with a 90Hz refresh rate and a 5000mAh battery at a low budget. So let's find out the itel A100 price in Bangladesh and specifications.
Highlights
- The phone will have a large 6.75" display.
- It will have a 90Hz refresh rate.
- The itel A100 will offer a 5,000mAh battery.
itel A100 Price in Bangladesh
| Variant | Expected Price in Bangladesh |
| itel A100 (4GB +128GB) | BDT 8,000 |
itel A100 Update Price in Bangladesh
The company has not yet announced the price of this phone, we will have to wait until the launch to know the official price. However, the price is expected from the leaked features of the phone. The itel A100 price in Bangladesh is BDT 8,000 (Expected) for 4GB RAM and 128GB storage. The phone can launch in Bangladesh with multiple variants.
itel A100 Specification
| Name | itel A100 |
| Release date | Exp. 07 September 2025 |
| Processor | Unisoc T7250 |
| Operating System | Android 15 |
| Cameras Primary | 8 MP, Primary Camera |
| Selfie | 8 MP, Primary Camera |
| Display | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Memory RAM | 4 GB |
| ROM | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G, |
| Others | Accelerometer, Proximity Sensor, compass. |
itel A100 Phone Full Specification
The device has already achieved buzz following a series of leaks that have unveiled its specifications and is promised to perform well as an entry-level device.
According to source, the itel A100 features a 6.75 inch IPS LCD display with a 720 1612 resolution and smooth 90Hz refresh rate to bring users closer to daily media consumption. Internally, it is running on the Unisoc T7250 octa-core processor, paired with 3GB, 4GB or 8GB RAM and 128GB internal storage with microSD. This installation is sure to perform well in multitasking and basic gaming.
On a tight budget, photography lovers will find its two 8MP cameras, front and back, to be useful with 1080p recording capability. The 5000mAh battery that supports 15W fast charging via the USB Type-C is claimed to last all day. The device has android 15 and itel OS 15, which provides a pure interface and provides the necessary functions in daily use.
Itsel A100 also incorporates other handy features such as a side-mounted fingerprint sensor and side IP65 splash and dust resistance to increase durability. It supports 4G LTE connectivity, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 and USB OTG.
Source: Click here