itel is preparing to launch its upcoming Super 26 Ultra smartphone, which has recently surfaced in FCC, TUV Rheinland, and Geekbench listings. It is also speculated that itel Super 26 Ultra may enter Bangladesh soon.
The leaked design images reveal a flat rear panel with five circular camera modules, rounded corners, and what appears to be a dynamic bar on the front. The device is said to sport a 3D curved AMOLED display with 1.5K resolution, a 144Hz refresh rate, and Corning Gorilla Glass 7i protection.
Under the hood, it's powered by a Unisoc T7300 SoC built on a 6nm process and houses a 6,000mAh battery in a slim 6.8mm body. It also supports AI Rainproof touch and is being marketed as an AI phone. Let's try to know the itel Super 26 Ultra price in Bangladesh and specifications.
Highlights
- itel Super 26 Ultra will have a 3D AMOLED display.
- It may have a 6,000mAh battery.
- The phone will have a Unisoc T7300 SoC chipset.
itel Super 26 Ultra Price in Bangladesh
| Model | Expected Price in Bangladesh |
| itel Super 26 Ultra (8GB +128GB) | BDT 15,000 |
itel Super 26 Ultra Price in Bangladesh
The price of the phone has not been revealed by the company yet, but it can be estimated from its leaked features and previous models. The itel Super 26 Ultra Price in Bangladesh is BDT 15,000 (Expected). It is expected that the phone will have 8GB RAM and 128GB storage.
itel Super 26 Ultra Specification (Expected)
| Name | itel Super 26 Ultra |
| Release date | Exp. 28 August 2025 |
| Processor | Unisoc T7300 |
| Operating System | Android 14 |
| Cameras Primary | 50 MP, f/1.6, Primary Camera, |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, Wide Angle, |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Memory RAM | 8 GB |
| ROM | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G, |
| Others | Accelerometer, Proximity Sensor, compass. |
itel Super 26 Ultra Specification (Expected)
According to rummord, It will be shipped with 8 GB RAM, 128 GB internal storage (UFS 2.2), and run on Android 14 on a Unisoc T7300 chipset (6nm) with an octa-core processor (2 × Cortex-A78 + 6 × Cortex-A55) and Mali-G57 MP2.
The 3D Curved AMOLED display has a resolution of 1080 x 2436 (FHD+), a rapid 144Hz refresh rate, 1400 nits peak brightness, a punch-hole display, and is covered by Gorilla Glass 7i. Photography has a dual rear camera with 50MP main (f/1.6) and 0.08MP secondary lens and a 32MP selfie shooter (f/2.2).
The 6.8mm thin body is splash-proof with an IP65 rating and includes a powerful 6,000mAh Li-Po battery with 18W wired fast charging, through USB-C, connectivity is 4G, Wi-Fi 4, Bluetooth 5.2, GPS, NFC, dual-SIM, and an optical on-screen fingerprint sensor, and is complemented by accelerator, compass, etc.
Source: Click here