itel A200 Plus was launched in Bangladesh on March 5, 2026, with the unique design and strong everyday functions it offers to the low-end smartphone segment. The new device is distinguished by its ultra-slim body of 8.29mm but with a huge 6000mAh battery, it can provide long lasting performance to the user in daily usage.
itel has also fitted the phone with 120Hz refresh rate, IP65 military-grade durability, and UltraLink Free Call technology to ensure that the users are always connected even in adverse network environments. In addition to these, the phone also presents one-tap itel AI features and DTS Sound Effects, which is expected to provide a smarter and more engaging smartphone experience. Let's know itel A200 Plus price in Bangladesh and full details.
Highlight
- itel A200 Plus powered by 6000mAh battery in an 8.29mm ultra-slim body.
- It has a 120Hz super smooth display.
- The phone offers IP65 military-grade durability.
itel A200 Plus Price in Bangladesh
| Variant | Official price in Bangladesh |
| itel A200 Plus (4GB+64GB) | BDT 12,490 |
| itel A200 Plus (4GB+128GB) | BDT 13,990 |
itel A200 Plus Update Price in Bangladesh
According to info, this model has been launched by itel in two variants. The itel A200 Plus price in Bangladesh is BDT 12,490 (Official) for 4GB of RAM and 64GB of storage. On the other hand, the price of the larger variant is BDT 13,990 (Official) for 6GB of RAM and 128GB of storage. The phone comes in colors like Comet Orange, Nightly Blue and Meteor Titanium. The A200 Plus is currently available at itel band shops, authorized shops and online shops.
itel A200 Plus Specification
| Name | itel A200 Plus |
| Release date | 05 March 2026 (Official) |
| Processor | Unisoc T7250 |
| Operating System | Android 15 |
| Primary Camera | 13 MP |
| Selfie Camera | 5 MP |
| Display | 6.75 inches (17.15 cm) |
| RAM | 4 GB |
| ROM | 64/128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Others | Accelerometer, 3.5 mm Audio Jack |
itel A200 Plus Phone Full Specification
According to information published on itel website, itel A200 Plus has Android 15 and itel OS 15.1, which is a modern software experience at a low price.

The Unisoc T7250 chipset, which is based on 12nm process, is used to power the smartphone and is paired with an octa-core CPU (2×1.8GHz Cortex-A75 and 6×1.6GHz Cortex-A55) and Mali-G57 MP1 graphics card to ensure smooth everyday use.
The itel A200 Plus has a 6.75-inch IPS LCD display with a 720 1600 pixels HD+ resolution and a 120Hz refresh rate on the front, which will provide a smoother scrolling experience and better viewing experience of videos and social media. The phone has 4GB RAM and 128GB of internal storage in terms of memory and can be expanded using microSD.
In the case of photography, the handset has 13MP rear camera with 1080p video recording and 5MP front camera with selfie video calls and simple photography.
Another major highlight is battery life. The itel A200 Plus has a huge 6000mAh battery with fast charging 18W via USB Type-C, and is designed to provide a long usage during the day.
The phone has 2G, 3G, and 4G connections, as well as such features as Wi-Fi, Bluetooth, GPS, and various sensors, such as accelerator and proximity sensor.
Source: Click here