Chiness tech company Infinix has launched its new Infinix Note 60 smartphone in the Bangladesh market. This phone has been launched in the global market apart from Bangladesh. The phone was launched in Bangladesh on 09 March 2026.
This phone has a 50MP dual camera setup with Mediatek Dimensity 7400 Ultimate processor, 6500mAh battery and 144Hz refresh rate display. The Note 60 phone has a very strong metal body, due to which there will be no damage even if it is hit with a stone. So now let's know the Infinix Note 60 price in Bangladesh and specifications.
Highlight
- Infinix Note 60 has 144Hz AMOLED Display.
- It is powered by Dimensity 7400 Processor.
- This phone offers a large 6,500mAh Battery.
Infinix Note 60 Price in Bangladesh
| Model | Official price in Bangladesh |
| Infinix Note 60 (8GB+256GB) | BDT 44,999 |
Infinix Note 60 Update Price in Bangladesh
According to official info, Infinix has launched this model in one variant in Bangladesh, but it has more variants globally. The Infinix Note 60 price in Bangladesh is BDT 44,999 (Official) for 8GB RAM + 8GB Extended RAM and 256GB internal storage. This phone comes in five amazing colors: Mist Titanium, Midnight Black, Fizz Blue, Rose Gold and Mocha Brown. The Note 60 is currently available at Infinix brand shops, authorized stores and online stores.
Infinix Note 60 Specification
| Name | Infinix Note 60 |
| Release date | 09 March 2026 |
| Processor | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate |
| Operating System | Android 16 |
| Cameras Primary | 50 MP, f/1.59, Wide Angle |
| Selfie | 13 MP, f/2.2, Wide Angle |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Memory RAM | 8 GB |
| ROM | 256 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Others | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass. |
Infinix Note 60 Phone Full Specification
According to source, the smartphone is operated on Android 16 and XOS 16, which has the most recent software experience and system optimization. The MediaTek Dimensity 7400 Ultimate chipset is used to power the device and is based on a 4nm architecture with an octa-core CPU and Mali-G615 MC2 graphic card, which provides quick performance in gaming and multitasking.
The Infinix Note 60 has an AMOLED display with a 6.78-inch display with FHD+ resolution and 144Hz refresh rate, which gives it a rich color and pleasant scrolling. It has Corning Gorilla Glass 7i that prevents scratches, making it more durable and preserving a high-end appearance.

The phone has 8GB RAM (LPDDR5X) and 256GB internal storage based on UFS 2.2 technology, which provides the user with sufficient storage capacity to store apps, photos, and videos.
In the case of photography, the device has a dual rear camera with a 50MP main camera and an 8MP ultra-wide. The front has a 13MP selfie camera that can take clear photographs and take high-resolution video.
Another feature that is impressive about the device is battery performance. The Infinix Note 60 has a battery capacity of 6500mAh that is compatible with 45W wired fast charging, 30W wireless charging, and 10W reverse charging, which guarantees a long time of use and convenient charging methods.
The connectivity features are 5G, Wi-Fi, Bluetooth 5.4, GPS, NFC, and infrared blaster. The phone also comes with an in-screen fingerprint sensor and face unlock to provide a higher level of security. Also, it has an IP64 rating of dust and splash protection, which provides the device with additional durability.
Source: Click here