Accroding to the official announcement, the Honor X6d phone has been launched in Bangladesh on 7 April 2026 officially, providing high-quality specifications at a highly competitive price point. This latest phone brings several hardware upgrades and advanced features to the local market in Bangladesh. This phone is powered by the MediaTek Dimensity 6300 chipset which ensures seamless performance whether you are gaming, multitasking, or navigating your daily apps with ease.
To elevate the mobile photography experience, Honor has provided the Honor 50 with a high-quality 50MP AI main camera designed to capture crisp, fluid photos and videos. Though they used AI-driven features in the camera setup, it will give you better photos and visuals. It comes with a 90Hz refresh rate display which will provide exceptional smooth visuals and a more responsive touch experience.
Highlights
- Honor X6d Phone has 90Hz Refresh Rate Display
- The Phone has 50MP AI Main Camera
- It offers the Mediatek Dimensity 6300 Processor
Honor X6d Price in Bangladesh
| Model | Official Price in Bangladesh |
| Honor X6d (4GB+128GB) | BDT 19,999 Taka |
Honor X6d Update Price in Bangladesh
Based on the official announcement, the Honor X6d 5G has officially launched in Bangladesh on 7 April 2026, offering impressive features at an affordable price. This phone comes with 4GB RAM and 128GB Storage at the official price of BDT 19,999. This smartphone is available in two elegant colors, Midnight Black and Ocean Cyan. Honor X6d phone is now available in the official market in Bangladesh.
Honor X6d Specification
| Name | Honor X6d |
| Release date | 07 April 2026 |
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 |
| Operating System | Android 16 |
| Cameras Primary | 50 MP, f/1.8, Wide Angle |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, Wide Angle |
| Display | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Memory RAM | 4 GB |
| 256 | 128 GB |
| Battery | 5260 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G,5G |
| Others | Accelerometer |
Honor X6d Phone Full Specification
Based on the official data, the Honor X6d features the high-performing MediaTek Dimensity 6300 Octa-core processor. It has a 2.4 GHz peak clock speed that will give you stable performance while multitasking and consistent frame rates in mid-tier games. Running on the Android 16-based MagicOS 10, it will run the phone smoothly and provide maximum speed and responsiveness.

The phone boasts an impressive camera setup, including a 50MP main sensor supported by a secondary 0.08MP lens. For enhanced photography, they also used AI-driven capabilities in the phone for better quality. This camera can provide you with smooth, high-quality photography and video recording. It supports up to 8160 x 6112 pixels for smooth photos and Full HD videos at 1920 x 1080 pixels. For the selfie camera, they used a 5MP front camera in the phone. For the long-lasting performance, they used a 5260mAh good battery with 15W fast charging.
Honor X6d has a 6.75-inch display with 90Hz refresh rate, 450nits peak brightness and HD+ resolution, which will show you smooth full HD visuals while gaming, scrolling on social media and streaming different types of videos or movies. The phone features 5G fastest network and WiFi 5 supported. It has a 4GB RAM and 128GB Storage for faster data transfer and you can storage a lot of file.
Source: Click Here