ZTE nubia RedMagic 11 Air Overview
ZTE nubia RedMagic 11 Air Price in Bangladesh
ZTE nubia RedMagic 11 Air Price in Bangladesh
| Brand | ZTE |
| Model | nubia RedMagic 11 Air |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 29 January 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | Redmagic OS 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.85 inches (17.4 cm) |
| Resolution | 1216x2688 px (FHD+) |
| Pixel Density | 431 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.7% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Bezel-less Display | Yes |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1800 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.9, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.9 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320, 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps, 240 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 163.8 mm |
| Width | 76.5 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 207 grams |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum allow frame, glass back (Gorilla Glass 5) |
| Colors | Black, White |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | 120W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Gaming phones continue to gain popularity each year and the ZTE nubia RedMagic 11 Air demonstrates the extent to which they have evolved by 2026. It is aimed at high performance, but is thinner and more practical than normal bulky gaming devices.The phone runs on Snapdragon 8 Elite processor, a smooth 144Hz AMOLED display and a big 7000mAh battery to play games all day.
| Name | ZTE nubia RedMagic 11 Air |
| Unofficial Price | BDT. 95,000 |
| Release Date | 29-Jan-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 16GB + ROM: 512GB |