Xiaomi Redmi R70m Overview
Xiaomi Redmi R70m Price in Bangladesh
Xiaomi Redmi R70m Price in Bangladesh
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi R70 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 15 April 2026 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Chipset | Unisoc T8300 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen to Body Ratio | 84.3% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 800 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Waterdrop |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 171.6 mm |
| Width | 79.5 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 210 grams |
| Colors | Black, Blue, Purple, White |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6300 mAh |
| Quick Charging | 15W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 6 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
| Name | Xiaomi Redmi R70m |
| Release Date | 15-Apr-2026 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |