Xiaomi Redmi Note 15 Pro Overview
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Price in Bangladesh
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 15 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 06 January 2026 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | HyperOS 2 |
| Chipset | Mediatek Helio G200 Ultra |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.1% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 3200 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 200 MP, f/1.7, Wide Angle, Camera Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 16000 x 12500 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.7 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, Wide Angle, Camera Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
| Height | 163.2 mm |
| Width | 76.3 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 195 grams |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), plastic back |
| Colors | Black, Glacier Blue, Titanium |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP65 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Quick Charging | 45W wired |
| Reverse Charging | 18W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, gyro, compass |
Xiaomi enthusiasts in Bangladesh can be happy to see the Redmi Note 15 Pro enter the gray market. It is driven by the MediaTek Dimensity 7400 Ultra chipset and equipped with a 7,000 mAh battery that provides a stable all-day performance. The 6.83-inch AMOLED screen with a 120Hz refresh rate provides high-quality and smooth visuals, and the 50MP OIS-enabled camera is able to take detailed and stable pictures.
| Name | Xiaomi Redmi Note 15 Pro |
| Release Date | 06-Jan-2026 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |