Xiaomi Poco X8 Pro Max Overview
Xiaomi Poco X8 Pro Max Price in Bangladesh
Xiaomi Poco X8 Pro Max Price in Bangladesh
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco X8 Pro Max |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 17 March 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1280x2772 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 447 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.3 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 3500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.5, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | Light Fusion 600 |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.5 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 20 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
| Height | 162.9 mm |
| Width | 77.9 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 218 grams |
| Build | Back: Glass |
| Colors | Black, White, Blue |
| Waterproof | Water resistant (up to 2m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 8500 mAh |
| Quick Charging | 100W wired, 100W PPS, PD3.0 |
| Reverse Charging | 27W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax), 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
In case the raw performance and endurance are on the top of your list of wants, the Xiaomi Poco X8 Pro Max is worth considering. It is evidently geared towards gamers with its construction based on a flagship quality chipset, a huge battery, and a sophisticated cooling system. However, is it a gaming giant? In this review, we have a closer examination of its performance in real life situations- in multitasking and media consumption, camera use and battery life.
| Name | Xiaomi Poco X8 Pro Max |
| Unofficial Price | BDT. 60,500 |
| Release Date | 17-Mar-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |