Xiaomi Poco X8 Pro Overview
Xiaomi Poco X8 Pro Price in Bangladesh
Xiaomi Poco X8 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco X8 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 17 March 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Resolution | 1268x2756 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.8% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 3500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.5, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | Sony IMX882 |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.5 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 20 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Aperture | f/2.2 |
| Height | 157.5 mm |
| Width | 75.2 mm |
| Thickness | 8.38 mm |
| Weight | 201.47 grams |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Colors | Black, White, Mint Green |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Quick Charging | 100W wired, 100W PPS, PD3.0, 100% in 48 min |
| Reverse Charging | 27W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
The Xiaomi Poco X8 Pro is worth considering in case you want a smartphone that is powerful, has a long battery life, and can be used in everyday life. Constructed in the performance-first mentality, it features a powerful chipset, a high-refresh-rate AMOLED display, and a huge battery to be able to do both gaming and day-to-day activities comfortably. However, specs do not tell the whole story. We have a closer look at the performance of the Poco X8 Pro in real-life application.
| Name | Xiaomi Poco X8 Pro |
| Unofficial Price | BDT. 47,000 |
| Release Date | 17-Mar-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |