Xiaomi 17 Ultra Overview
Xiaomi 17 Ultra Price in Bangladesh
Xiaomi 17 Ultra Price in Bangladesh
| Brand | Xiaomi |
| Model | 17 Ultra |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 25 December 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno 840 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 1200x2608 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 416 ppi |
| Screen to Body Ratio | 92.3% |
| Screen Protection | Xiaomi Dragon Crystal Glass 3.0 |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 3500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.67, Wide Angle, Primary Camera, 200 MP, f/2.39-2.96, Periscope Telephoto Camera, 50 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual-LED flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.67 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Dual Video Recording |
| Video Recording | 7680x4320, 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps, 120 fps, 1920 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps |
| Height | 162.9 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Thickness | 8.29 mm |
| Weight | 223.4 grams (Black, White, Smoky Purple) or 224 grams (Starry Green) |
| Build | Glass front, fiber-reinforced plastic back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Colors | Black, White, Smoky Purple, Starry Green |
| Waterproof | Water resistant (up to 6m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6800 mAh |
| Wireless Charging | 50W wireless |
| Quick Charging | 90W wired, 90W PPS, PD3.0, QC3+ |
| Reverse Charging | 22.5W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.2 Gen 2, DisplayPort |
| Internal Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240/480/960/1920fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K@60fps, 1080p) |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
The Ultra series has been ambitious and the Xiaomi 17 Ultra is no exception and its improvements are provided in almost all aspects. These changes are slight, some are more evident, but all combined they bring this year's flagship closer to the polishing. We are looking at the Xiaomi 17 Ultra by Leica, which is a more special version that introduces unique design and camera optimization.We have the Chinese version, which is ahead of the world launch.
| Name | Xiaomi 17 Ultra |
| Unofficial Price | BDT. 139,500 |
| Release Date | 25-Dec-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 512GB |