Walton Primo R8 Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo R8 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 01 May 2021 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v10 |
| Chipset | Helio G35 SoC |
| CPU | 2.3GHz Octa-Core Processor |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | PowerVR Vogue GE8320 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Waterdrop |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 13 MP, 2 MP |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Settings | ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 Megapixel |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Design
| Height | 164.5 mm |
| Width | 75.8 mm |
| Thickness | 8.9 mm |
| Weight | 192 grams |
| Colors | Ocean Green, Gradient, Purple, Magic Blue |
Battery
| Battery type | Li-Polymer |
| Capacity | 5000mAh |
| Quick Charging | 10W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | microUSB |
Memory
| Internal Storage | 64GB |
| Expandable Memory | Up to 128 GB |
| RAM | 4GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G,3G,4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
Sensors & security
| Light Sensor | Accelerometer, proximity, compass |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm |
| Video | 1080p@30fps |
More
| Made By | Bangladesh |
| Features | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |