Walton Primo GM Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo GM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 08 December 2015 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.2.2 |
| Chipset | MediaTek MT6582M |
| CPU | 1.3 GHz Quad-Core ARM Cortex-A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| GPU | ARM Mali-400 MP2 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 854x480 px |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Refresh Rate | 30 Hz |
| Notch | Yes |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto Flash, Custom Watermark, Face detection |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
Design
| Height | 141.5 mm |
| Width | 71.9 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 160 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 250 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 21 Hours(3G) |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 1 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 720p@30fps |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | Bangladesh |
| Features | Accelerometer, Compass, Gyroscope |