Walton Primo GF6 Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Primo GF6 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 02 February 2017 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v7.0 (Nougat) |
| CPU | Quad-core, 1.3 GHz |
| CPU Cores | 4 Cores |
| GPU | Mail 400 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 480x854 px |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | BSI, face beauty, panorama mode, HDR |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
Design
| Height | 146.3 mm |
| Width | 73.7 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Weight | 165 grams |
| Colors | Golden, Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2000 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | Bangladesh |
| Features | Accelerometer (3D), Light, Proximity |