Walton Primo F8s Overview
Walton Primo F8s Price in Bangladesh
Walton Primo F8s Price in Bangladesh
| Brand | Walton |
| Model | Primo F8s |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 10 August 2018 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.1 (Oreo) |
| User Interface | Go Edition |
| Chipset | MediaTek MT6737T |
| CPU | Quad-core, 1.3 GHz |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Mali-400 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.45 inches (13.84 cm) |
| Resolution | 480x960 px |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Pixel Density | 168 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting |
| Camera Features | Self-timer, Fingerprint Capture, Exposure Control, White Balance Presets, ISO Balance, Normal Mode, Pro Mode, Face Beauty, HDR, Scene Mode, Night Mode, Filter Mode |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Wide Angle Primary Camera, PDAF |
| Height | 148.8 mm |
| Width | 72 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Weight | 176 grams |
| Build | Glass Front |
| Colors | Golden, Red & Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2200 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 65 hours |
| Talk Time | Up to 20 hours (3G) |
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA+ |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 720p@30fps |
| Made By | Bangladesh |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
| Name | Walton Primo F8s |
| Official Price | BDT. 4,899 |
| Release Date | 10-Aug-2018 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 1GB + ROM: 8GB |