Walton Olvio P13 Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Olvio P13 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 14 February 2019 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | FeaturePhone |
Display
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
Design
| Height | 125 mm |
| Width | 52 mm |
| Thickness | 14.8 mm |
| Colors | Black with Red |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 3000 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 32 MB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Mini-SIM, dual stand-by |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | Bangladesh |