Walton Olvio MH21 Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | Olvio MH21 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 April 2022 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | FeaturePhone |
Display
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.9 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Video Recording | Yes |
Design
| Height | 130 mm |
| Width | 51 mm |
| Thickness | 13.5 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Black, Navy Blue, Blue |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1500 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Mini-SIM, dual stand-by |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
More
| Made By | Bangladesh |
| Features | Torchlight |