Walton OLVIO I100 Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | OLVIO I100 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 July 2022 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | FeaturePhone |
Display
| Display Type | QQVGA |
| Screen Size | 1.77 inches (4.cm) |
| Resolution | 128x160 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 116 ppi |
Design
| Height | 114 mm |
| Width | 49.5 mm |
| Thickness | 13.3 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Green, Cyan Green, Cyan, Blue & White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 63 hours |
| Talk Time | Up to 34 hours |
Memory
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Mini-SIM, dual stand-by |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, Ringtones |
More
| Made By | Bangladesh |
| Features | Torch Light |