Walton NEXG N71 Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | NEXG N71 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 15 September 2023 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v13 |
| Chipset | UNISOC TIGER T606 |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali- G57 MP1 |
Display
| Display Type | IPS INCELL |
| Screen Size | 6.6 inches (16.76cm) |
| Resolution | 720x1612 px (HD+) |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with V-Type Notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Notch | Type-V |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 52 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom 4.0x |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Features | BSI, Face Detection, Digital Zoom (4.0x), Antibanding, HDR, AE/AF lock, Composition Line, Touch Focus, Brand Watermark, Time Watermark, Levels, Smile Shutter, Enhance Lowlight photos, Finger Capture, AI scene recognition, Countdown timer, Touching Photogr |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.2, Primary Camera |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Design
| Height | 163.75 mm |
| Width | 75.4 mm |
| Thickness | 9.15 mm |
| Weight | 202 grams |
| Colors | Camo Green, Sapphire Blue, Onyx Black |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5050 mAh |
| Quick Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Memory
| Internal Storage | 64 GB |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 9 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA+, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | Bangladesh |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |