Walton L22 Full Specifications
General
| Brand | Walton |
| Model | L22 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 20 October 2017 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | FeaturePhone |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 1.77 inches (4.5 cm) |
| Resolution | 128x160 px |
| Pixel Density | 111 ppi |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Zoom | Digital Zoom |
Design
| Colors | White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM Dual Standby |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | Bangladesh |