Vivo X300 Ultra Overview
Vivo X300 Ultra Price in Bangladesh
Vivo X300 Ultra Price in Bangladesh
| Brand | Vivo |
| Model | X300 Ultra |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 30 March 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno 840 |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.82 inches (17.32 cm) |
| Resolution | 1440x3168 px (QHD+) |
| Pixel Density | 510 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.3 % |
| Screen Protection | Armor Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 200 MP, f/1.9, Wide Angle, Primary Camera, 200 MP, f/2.7, Periscope Telephoto Camera, 50 MP, f/2.0, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 16000 x 12500 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 105x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.9 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 7680x4320, 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 120 fps, 240 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/2.5, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.5 |
| Height | 163 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 232 grams |
| Build | Back: Glass |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6600 mAh |
| Wireless Charging | 40W wireless |
| Quick Charging | 100W wired, PD, PPS, QC, UFCS |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.2 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR, 10-bit Log, HDR10+ |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Vivo is still an innovator in the mobile photography industry, and Vivo X300 Ultra is its most ambitious camera flagship to date. Based on the success of the earlier models of the Ultra, this device is targeted at users who require a smartphone that will deliver professional-level photography.But not all cameras with the Vivo X300 Ultra. It also introduces a gorgeous screen, high-performing next-generation, and a colossal battery to sustain the high daily usage.
| Name | Vivo X300 Ultra |
| Unofficial Price | BDT. 145,000 |
| Release Date | 30-Mar-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |