Vivo T5 Pro Overview
Vivo T5 Pro Price in Bangladesh
Vivo T5 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Vivo |
| Model | T5 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 15 April 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | Origin OS 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Kryo Prime + 3x2.4 GHz Kryo Gold + 4x1.8 GHz Kryo Silver) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 810 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 449 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.3% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 5000 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, f/2.4, Depth Camera |
| Sensor | Sony IMX882 |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8160 x 6112 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), SuperMoon |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Slow Motion |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 163.73 mm |
| Width | 76.18 mm |
| Thickness | 8.25 mm |
| Weight | 213 grams |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Cosmic Black, Glacier Blue |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 9020 mAh |
| Quick Charging | 90W wired, 50% in 37 min |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SAR Value | Head: 1.02 W/kg, Body: 0.83 W/kg |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
In contrast to last year's Vivo T4 Pro, the Vivo T5 Pro takes a completely different approach. Rather than going for flashy camera upgrades, Vivo has been more concerned about the longevity, display, and usability. The new Snapdragon 7s Gen 4 processor is now here, alongside the new 1.5K 144Hz AMOLED screen and a massive 9020mAh battery. But Vivo has also stripped the telephoto camera, which could be a drawback for some.
| Name | Vivo T5 Pro |
| Unofficial Price | BDT. 42,000 |
| Release Date | 15-Apr-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |