Vivo T4 Pro Overview
Vivo T4 Pro Price in Bangladesh
Vivo T4 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Vivo |
| Model | T4 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 26 August 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | Funtouch 15 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 722 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio | 88.1% |
| Screen Protection | Diamond Shield Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 5000 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.7, Periscope Telephoto Camera, 2 MP, f/2.4, Depth Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Ring-LED flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), SuperMoon |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Dual Video Recording, Bokeh portrait video |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.5, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.5 |
| Height | 163.53 mm |
| Width | 76.96 mm |
| Thickness | 7.53 mm |
| Weight | 192 grams |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Nitro Blue, Blaze Gold |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Quick Charging | 90W wired |
| Reverse Charging | 7.5W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SAR Value | Head: 0.988 W/kg, Body: 0.925 W/kg |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Vivo is preparing to launch a new T4 Pro smartphone in India later this month. The company has already confirmed that the device will be launched on Flipkart in India on August 26. There are rumors that the phone will launch in Bangladesh after India, but Vivo has not confirmed the matter yet.Ahead of the launch, Vivo revealed the design of the smartphone on their social media and also leaked some important specifications.
| Name | Vivo T4 Pro |
| Unofficial Price | BDT. 38,000 |
| Release Date | 26-Aug-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |