Vivo S30 Overview
Vivo S30 Price in Bangladesh
Vivo S30 Price in Bangladesh
| Brand | Vivo |
| Model | S30 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 29 May 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | OriginOS 5 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 722 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.1% |
| Screen Protection | Diamond Shield Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 5000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.9, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.7, Periscope Telephoto Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Ring-LED flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.9 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Smile detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 160.2 mm |
| Width | 74.4 mm |
| Thickness | 7.5 mm |
| Weight | 192 grams |
| Build | Glass front (Diamond Shield Glass), plastic frame, glass back |
| Colors | Black, Blue, Yellow, Pink |
| Waterproof | Splash proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Quick Charging | 90W wired, PD |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
The Vivo S30 series is expected to launch in China later this month. Along with the launch date, the company has also revealed the design and color options of the upcoming handsets.The Vivo S30 series will be launched in the Chinese market on May 29 at 7 pm local time (5:00 pm Bangladesh time) along with the Vivo S30 and Vivo S30 Pro Mini variants, Vivo announced in a Weibo post.
| Name | Vivo S30 |
| Unofficial Price | BDT. 52,000 |
| Release Date | 29-May-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |