Tecno Spark 40 Pro Plus Overview
Tecno Spark 40 Pro Plus Price in Bangladesh
Tecno Spark 40 Pro Plus Price in Bangladesh
| Brand | Tecno |
| Model | Spark 40 Pro Plus |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 22 July 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | HIOS 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G200 |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1224x2720 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 440 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.3% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 4500 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, Wide Angle, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Dual-LED flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 2560x1440, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, Wide Angle, Primary Camera |
| Flash | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 163.9 mm |
| Width | 75.8 mm |
| Thickness | 6.5 mm |
| Weight | 160.4 grams |
| Colors | Nebula Black, Aurora White, Moon Titanium, Tundra Green |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP64 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Wireless Charging | 30W wireless |
| Quick Charging | 45W wired, 100% in 55 min |
| Reverse Charging | 10W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
inally Tecno has launched the Tecno Spark 40 Pro Plus in the Bangladesh market as the fourth smartphone of the SPARK40Series. The phone was launched in Bangladesh on July 22, 2025, and it was also launched in the global market. After the launch of the Spark 40 Pro Plus, the booking was going on from June 22-25, and the sale started from June 26.
| Name | Tecno Spark 40 Pro Plus |
| Official Price | BDT. 24,999 |
| Release Date | 22-Jul-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |