Symphony BL98 Overview
Symphony BL98 Price in Bangladesh
Symphony BL98 Price in Bangladesh
| Brand | Symphony |
| Model | BL98 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 20 January 2024 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 1.77 inches |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.08 MP, Primary Camera |
| Height | 111.3 mm |
| Width | 47.5 mm |
| Thickness | 14.9mm |
| Colors | Dark Blue + Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1700 mAh |
| Placement | Removable |
| Internal Storage | 16 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| RAM | 16 MB |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM Dual Standby |
| Bluetooth | v3.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | China |
| Name | Symphony BL98 |
| Official Price | BDT. 890 |
| Release Date | 20-Jan-2024 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 16MB + ROM: 16MB |