Realme P4 Pro Overview
Realme P4 Pro Price in Bangladesh
Realme P4 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Realme |
| Model | P4 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 August 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | realme UI 6.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| CPU | Octa core (2.3 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.2 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 810 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1280x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Screen to Body Ratio | 94% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 6500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | Sony IMX896 |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Dual Video Recording, Slow Motion |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 120 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.4 |
| Height | 162.27 mm |
| Width | 76.16 mm |
| Thickness | 7.68 mm |
| Weight | 189 grams |
| Colors | Birch Wood, Dark Oak Wood, Midnight Ivy |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP65/IP66 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | 80W Super VOOC Charging v2.0, 100% in 62 minutes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Realme is not leaving without the P-series refresh, as it sits down with the Realme P4 Pro, which replaces the P3 Pro of last year. Placed as a midrange phone, this phone comes with an exciting series of additions that appeal to the enthusiast of performance and lovers of multimedia. It is introduced with the Snapdragon 7 Gen 4 chipset, a specialized Hyper Vision AI graphics chip.
| Name | Realme P4 Pro |
| Unofficial Price | BDT. 31,500 |
| Release Date | 20-Aug-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |