Realme P4 Overview
Realme P4 Price in Bangladesh
Realme P4 Price in Bangladesh
| Brand | Realme |
| Model | P4 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 August 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | Realme UI 6.0 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Ultra |
| CPU | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.28 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle(76° field-of-view), Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 10 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Dual Video Recording, Slow Motion |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.4 |
| Height | 163.34 mm |
| Width | 75.88 mm |
| Thickness | 7.58 mm |
| Weight | 185 grams |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colors | Steel Gray, Engine Blue, Forge Red |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP65/IP66 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | 80W Super VOOC Charging v2.0, 100% in 62 minutes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | Up to 2 TB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SAR Value | Head: 0.981 W/kg, Body: 0.907 W/kg |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Realme will launch its P4 and P4 Pro smartphones in India on August 20. There will be two models in this series, an executive of the company has already mentioned. However, it has not yet confirmed whether the two phones will be launched in Bangladesh.Realme is now sharing additional information about the upcoming P4 lineup.
| Name | Realme P4 |
| Unofficial Price | BDT. 28,500 |
| Release Date | 20-Aug-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |