Realme 16 Overview
Realme 16 Price in Bangladesh
Realme 16 Price in Bangladesh
| Brand | Realme |
| Model | 16 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 30 January 2026 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 Turbo |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.57 inches, 105.0 cm2 |
| Resolution | 1080x2372 px (FHD+) |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen to Body Ratio | 88.3% |
| Screen Protection | AGC DT-Star D+ |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 4200 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/2.4 Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.4 |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, f/2.4, Monochrome Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 10 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 158.30 mm |
| Width | 75.13 mm |
| Thickness | 8.10 mm |
| Weight | 183 grams |
| Build | Glass front (AGC DT-Star D+), plastic frame, plastic back |
| Colors | White Swan, Black Cloud |
| Waterproof | Water resistant (up to 0.5m for 60 days) |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | 60W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
| Name | Realme 16 |
| Release Date | 30-Jan-2026 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |