Oukitel C58 Overview
Oukitel C58 Price in Bangladesh
Oukitel C58 Price in Bangladesh
| Brand | Oukitel |
| Model | C58 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 30 November 2024 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v14 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Screen to Body Ratio | 83.8% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 13 MP, f/2.2, Wide Angle Camera, Unspecified camera |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Features | Auto Flash, Touch to Focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, Wied Angle Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
| Height | 166.8 mm |
| Width | 77.5 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 199 grams |
| Build | Glass front, plastic back |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5150 mAh |
| Quick Charging | 10W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C |
| Internal Storage | 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity |
| Name | Oukitel C58 |
| Release Date | 30-Nov-2024 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 128GB |