Oppo K15 Pro Overview
Oppo K15 Pro Price in Bangladesh
Oppo K15 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Oppo |
| Model | K15 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 01 April 2026 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Super |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.59 inches (16.74 cm) |
| Resolution | 1256x2760 px (FHD+) |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio | 88.9% |
| Screen Protection | Crystal Shield Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 8 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 10 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps, 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 60 fps, 30 fps |
| Aperture | f/2.4 |
| Height | 158.30 mm |
| Width | 75.13 mm |
| Thickness | 8.30 mm (Pink, Gray), 8.37 mm (Gold, Silver) |
| Weight | 200 grams (Pink, Gray), 202 grams (Silver), 203 grams (Gold) |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| Colors | Gray, Silver, Pink, Gold |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7500 mAh |
| Quick Charging | 80W wired, 44W/80W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C 2.0 |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Name | Oppo K15 Pro |
| Release Date | 01-Apr-2026 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |