Oppo F31 Overview
Oppo F31 Price in Bangladesh
Oppo F31 Price in Bangladesh
| Brand | Oppo |
| Model | F31 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 17 September 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | ColorOS 15.0 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.57 inches (16.69 cm) |
| Resolution | 1080x2372 px (FHD+) |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen to Body Ratio | 88.5% |
| Screen Protection | AGC DT-Star D+ |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1400 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, f/2.4, Monochrome Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080, 1280x720 |
| Video FPS | 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.4 |
| Height | 158.2 mm |
| Width | 75 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 185 grams |
| Colors | Midnight Blue, Bloom Red, Cloud Green |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | 80W Super VOOC Charging, 100% in 60 minutes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 1080p@30/60/120fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
Oppo has officially announced its next F31 series will be launched in India on September 15, 2025. Sold as the new brand under the title of “Durable Champion”, it is supposed to consist of the Oppo F31, F31 Pro and F31 Pro+. Rumors suggest that the phone may launch in Bangladesh.
| Name | Oppo F31 |
| Unofficial Price | BDT. 27,000 |
| Release Date | 17-Sep-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |