Nokia N97 Full Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | N97 |
| Device Type | Symbian |
| Release Date | 10 June 2009 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Symbian |
| OS Version | v9.4 |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 3.5 inches (8.89 cm) |
| Resolution | 360x640 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 210 ppi |
| Screen to Body Ratio | 52.1 % |
| Touch Screen | Resistive Touchscreen |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 640x480 |
| Video FPS | 15 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | VGA, Camera |
Design
| Height | 117.20 mm |
| Width | 55.30 mm |
| Thickness | 15.90 mm |
| Weight | 150 grams |
| Colors | White, Black |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 1500 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 432 h (2G) / 408 h (3G) |
| Talk Time | Up to 9 h 30 min (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Music Play | Up to 40 h |
Memory
| Internal Storage | 32 GB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| RAM | 128 MB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini-SIM |
| EDGE | Class 32 |
| GPRS | Class 32 |
| WLAN | Wi-Fi 3 (802.11 a/b/g) |
| Bluetooth | v2.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 480p@30fps |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | Finland |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |