Nokia Lumia 200 5G Full Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | Lumia 200 5G |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 |
| CPU | Octa-core (1x 3.25 GHz – Cortex-X4) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 Immortalis MP12 |
Display
| Display Type | Dynamic AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1440x3088 px (QHD+) |
| Aspect Ratio | 19.25:9 |
| Pixel Density | 500 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.41 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 200 MP, Wide Angle, Primary Camera, 12 MP, Ultra-Wide Angle Camera, 10 MP, Telephoto Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 16000 x 12500 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), SuperMoon |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Slo-motion |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 48 MP, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Design
| Thickness | 8.7 mm |
| Build | Back: Gorilla Glass |
| Colors | Black; other colors |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Quick Charging | 120W wired |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | Yes |
Memory
| Internal Storage | 512 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 16 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
More
| Made By | Finland |
| Features | Accelerometer, Compass, Gyroscope |