Nokia 150 Music Full Specifications
General
| Brand | Nokia |
| Model | 150 Music |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | Exp. 30 March 2025 |
| Status | Upcoming |
Hardware & Software
| Operating System | Feature phones |
| Chipset | Unisoc 6531F |
Display
| Display Type | TN TFT |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen to Body Ratio | 25.8% |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Camera |
| Flash | LED flash |
| Image Resolution | 640 x 480 pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
Design
| Height | 130.5 mm |
| Width | 52.9 mm |
| Thickness | 14.8 mm |
| Weight | 83.1 grams |
| Colors | Blue, Gray, Violet |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2500 mAh |
| Placement | Removable |
| USB Type-C | USB Type-C 1.1 |
Memory
| Internal Storage | 8 MB |
| RAM | 8 MB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| Speed | GSM |
| Bluetooth | v5.0 |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
More
| Made By | Finland |