Motorola Razr 2024 Overview
Motorola Razr 2024 Price in Bangladesh
Motorola Razr 2024 Price in Bangladesh
| Brand | Motorola |
| Model | Razr 2024 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 25 Jun 2024 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300X |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 1080x2640 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Screen to Body Ratio | 85.33% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1700 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.7, Wide Angle, Primary Camera, 13 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.7 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Slow motion, Dual Capture, Macro, Spot Color, Auto Camcorder Mode |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Aperture | f/2.4 |
| Height | 171.30 mm |
| Width | 73.99 mm |
| Thickness | 7.25 mm |
| Weight | 188 grams |
| Build | Back: Vegan Leather |
| Colors | Koala Grey, Beach Sand, Spritz Orange |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IPX8 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4200 mAh |
| Wireless Charging | 15W wireless |
| Quick Charging | 30W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Dual Speakers |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Made By | USA |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Name | Motorola Razr 2024 |
| Release Date | 25-Jun-2024 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |