Motorola Moto X70 Air Overview
Motorola Moto X70 Air Price in Bangladesh
Motorola Moto X70 Air Price in Bangladesh
| Brand | Motorola |
| Model | Moto X70 Air |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 29 October 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 722 |
| Display Type | P-OLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen to Body Ratio | 90.8% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.88, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.0, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 30x Super Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.88 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 240 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 120 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 159.87 mm |
| Width | 74.28 mm |
| Thickness | 5.99 mm |
| Weight | 159 grams |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, plastic back |
| Colors | Pantone Gadget Gray, Pantone Lily Pad, Pantone Bronze Green |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4800 mAh |
| Wireless Charging | 15W wireless |
| Quick Charging | 68W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Made By | USA |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
One of the more discussed releases in the recent months has been the Motorola Moto X70 Air primarily due to the thinness and lightness of the phone. Motorola had placed it as a smooth daily phone that will not be sacrificed on power, and expectations were high after using gadgets in this line previously.The X70 Air features a pOLED 1.5K screen, a thin 5.99 mm bezel,
| Name | Motorola Moto X70 Air |
| Unofficial Price | BDT. 49,000 |
| Release Date | 29-Oct-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |